Skip to main content

Манифестација "Вишњићеви дани"

31. ВИШЊИЋЕВИ ДАНИ

Програм манифестације:

12.новембар (петак), Шид
17 часова
– Отварање 31. Вишњићевих дана на Платоу  Културно образовног  центра у Шиду, учествује гуслар Вукман Боричић и  беседа Филипу Вишњићу .  На отварању биће објављени добитници овогодишње Вишњићеве награде и награде за литерарни рад. 

13.новембар (субота), Вишњићево
9:оо-10:00   парастос у Храму Преноса моштију Св.оца Николаја коју служи Владика сремски господин Василије, црквени хор саборне цркве из Сремске Митровице

10:00-10:30 одлазак до спомен куће Филипа Вишњића, где ће председница општине Наташа Цвјетковић положити ловоров венац, полагање венца испратиће  гуслар.

10:30-11:30 први део програма-откривање споменика – рад академског вајара Саве Халугина, дар проф. др Радмиле Милентијевић. Споменик ће осветити Његова Светост Патријарх српски госп. Иринеј

Црквени хор – „Востани Сербије“; прваци драме Народног позоришта у Београду изводе сценски приказ из представе "ВИЛИП ВИШЊИЋ", ФИЛИП ВИШЊИЋ – Гојко Балетећ, ВУК СТЕФАНОВИЋ КАРАЏИЋ – Бошко Пулетић,  гуслар Славко Алексић, првакиња Националног ансамбла „Коло“ Анђелка Петровић, пева изворну песму,  програм води Игор Карадаревић


12:00-14:00 други део програма – културно-уметнички програм у Дому културе Вишњићево

Желећи да нам живе гусле, да нам живи сећање на Филипа ове године ће први пут по реду бити установљен „Сабор гуслара“  који има за циљ да се уз звуке гусала и јуначке песме сачува све што је вредно и темељно, све оно што један народ мора да сачува. Гуслари учесници су : Влада Руњо, Милан Ковачевић, Немања Нешић, Ђорђе Тановић, Мирослав Тановић, Јован Лакићевић и Александар Таушан. Сабор има интернационални карактер зато што ће присуствовати гуслари из свих република где се негује традиција српског народа.  Програм ће улепшати игра СКУД „Свети Сава“ из Шида,ОШ „Филип Вишњић“ из Вишњићева, КУД „Филип Вишњић“ Вишњићево и одабрани књижевници који ће говорити беседе.

14:00- 15:00 јавни час у ОШ „Филип Вишњић“ одржаће награђени књижевник. Јела наших бака, ручне радове изложиће том приликом двадесетак удружења жена Општине Шид.

15:00 ручак који ће речима обојити одабрани  књижевници


14.новембар, (недеља), Шид
11:00-14:00 научни скуп у организацији Културно образовног центра Шид и Матице српске  на тему : „Филип Вишњић- међаш усмене и уметничке поезије“ у Народној библиотеци „Симеон Пишчевић“ Шид.  Учесници научног скупа су Мато Пижурица, Љиљана Пешикан-Љуштановић, Миро Вуксановић, Снежана Шаранчић-Чутура, Миодраг Матицки, Ђорђе Ђурић, Славко Гордић, Ненад Лемајић, проф.др Драган  Симеуновић.

15:00-17:00 одлазак са учесницима научног скупа и гостима до  споменика  у Вишњићево и посета галеријама „Сава Шумановић“ и „Илијанум“ у Шиду,

18:00  Свечана Академија у великој сали Културно образовног центра у Шиду- уводну реч ће дати председник Матице српске академик Чедомир Попов и вођа научног скупа Славко Гордић и на којој ће бити додељене награде најзаслужнијим поједнцима за свој допринос на културном животу града и то у категоријима за животно дело, категорији младих и колективу који негује традицију српског народа.

Академију води Игор Карадаревић, глумац Ђорђе Марковић, читаће одабране беседе, Српско црквено певачко друштво „Србадија“ из Бијељине, диригент проф. др Десанка Тракиловић, ректор Академије „Слобомир“ Универзитета Бјељина и Јелена Тракиловић, асистент на факултету , извод из опере „Кнез Иво од Семберије, аутора Исидора Бајића и сплет народних песама.Солисти : Синиша Пајић – баритон и Верица Пејић – сопран  и  гуслари са „Сабора гуслара“ и то Славко Алексић и Милан Ковачевић ,представиће се шидској публици.


15.новембар, (понедељак), Шид
18:00 у Народној библиотеци „Симеон Пишчевић“ одржаће се књижевно вече „У славу Вишњића“ где ће стихове и речи казивати поред шидских писаца и гости из књижевних клубова из Бијељине, Угљевика, Сремске Митровице, Бачке Паланке. Биће уручене и награде ученицима чији су радови били најбољи на литерарном конкурсу поводом Вишњићевих дана.Првонаграђени ученици  имаће прилику да прочитају своје радове.


Манифестација се завршава 15. новембра спуштањем  заставе испред КОЦ-а, уз присуство високих званичника из Бијељине, Угљевика и Шида  као симбол животног пута „српског Хомера“ кога је пут намерио у питомо сремско село, у село којем је српски род, прекрстивши га из Грка у Вишњићево, наменио да занавек чува успомену на свог великана. Из године у годину, из века у век, оно  је свесрпско сабориште у којем се браћа са обе стране Саве сусрећу и бодре, да уз звуке гусала и јуначке песме сакупе храбрости и наде за све битке које им ново доба  и нови ветрови доносе.