- Број прегледа чланака
- 3119901
Културно образовни центар Шид, у чијем саставу је и Српско културно уметничко друштво “ Свети Сава”, као и сваке године врши упис нових полазника у дечје фолклорне групе.
Опширније: Упис нових полазника у дечје фолклорне групеМало је оних музичких инструмената за које се може поуздано рећи да су толико срасли с менталитетом и сензибилитетом једног народа, да су једноставно постали саставни и нераскидиви део његове историје. Гусле, релативно једноставан жичани гудачки инструмент, управо је један од најбољих таквих примера. Како су се и када тачно нашле на Балкану, не може се са сигурношћу рећи, мада праћење њихових трагова у далеку прошлост, указује да им је порекло средња Азија и да су захваљујући миграцијама древних степских словенских племена донете и на просторе југоисточне Европе. Коликом су се потом брзином и интензитетом прошириле и усталиле у нашим крајевима, можда понајбоље илуструју редови овог анонимног аутора прибележени 1895. године у вршачком „Српству“:
„Међу та обележја нашег народног живота спада и српско народно гусларство. [...] Уз гусле је Србин опевао своју славу и јунаштво, уз њих је Србин опевао своју прошлост, страдање и пропадање, уз њих је Србин опевао своје делимично васкрсење - обнову своје славе, уз гусле је Србин опевао свој породични, друштвени, државни и народни живот - за то су гусле Србину тако миле и драге."
Опширније: ГУСЛЕ ФИЛИПА ВИШЊИЋАНародни песник и певач Филип Вишњић умео је да гледа унутарњим оком и да слуша особеним слухом. Зато је, иако без вида, сагледавао догађаје из Првог српског устанка потпуније и целовитије од многих својих садругова који су се могли поуздавати и у свој вид и у свој слух. Mноги су испитивачи песничке моћи његових песама тумачили и растумачили начине на које је Вишњић певао свој еп о Првом српском устанку као и облике песничке дејствености тог епа. У овој прилици када, као и сваке јесени почиње прослава у спомен Филипа Вишњића, “Вишњићеви дани”, дозволите да се задржимо на неким од чинилаца целовитости Вишњићевог сагледавања великих историјских збивања о којима пева.
Опширније: ВИШЊИЋЕВА СПОЗНАЈА18 часова - Подизање заставе “Вишњићевих дана” и саопштавање имена овогодишњих добитника “Вишњићеве награде”, на платоу испред КОЦ-а
Концерт ученика ОМШ “Филип Вишњић” Шид
Презиме је узео по мајци Вишњи с којом је рано изгубивши оца, живео у подрињском селу Међаши (Зворничка нахија). У детињству је ослепео од богиња. Када му је било двадесет година Турци су му убили четворицу стричева, а убрзо је и мати умрла, па се отиснуо на велика путовања по балканским земљама, од Бањалуке до Смедерева, од Скадра до Темишвара. Издржавао се прошњом певајући уз гусле.
Опширније: ФИЛИП ВИШЊИЋ (1767- 1834), народни песник, гуслар